Veganská zelňačka s tempehem
Zima je období polévkové. Já tedy polévky zbožňuji. Hlavně ty, ve kterých stojí lžíce! Zeleninové, krémové, ale i masové vývary. Pro mně je polévka plnohodnotným jídlem, pokud tedy dodržíte to, že obsahuje také bílkoviny. Takže buď maso, luštěninu nebo třeba jako v tomto případě tempeh. Je to sice výrobek ze sóji, ale díky dlouhé fermentaci jde o ten zdravý. Zvlášť když si koupíte tempeh v bio kvalitě. Jelikož jde o polévku veganskou, používám na dochucení Hatcho Miso pastu, což je další produkt vzniklý velmi dlouhou fermentací sojových bobů. No a kysané zelí, to je prostě fermentační bomba!
Suroviny:
Suroviny:
- 3 lžíce řepkového oleje
- 1 velká cibule
- 2 hrnky kysaného zelí
- 4 brambory
- 1 lžíce koření sladká paprika
- 1 lžíce Hatcho miso pasty
- Sklenička rostlinné smetany (pokud nejste vegani, použijte zakysanou smetanu)
- 1 litr zeleninového vývaru nebo vody
- Sůl, pepř, kmín, bobkový list, nové koření
- Petrželová nebo celerová nať
- 1 balení uzeného tempehu
Postup:
Brambory nakrájíme na kostičky a uvaříme ve vodě zvlášť. Někdy se totiž stane, že díky kysanému zelí se brambory v polévce nechtějí uvařit do měkka.
Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme na oleji. Přidáme kmín, bobkový list, 3 kuličky nového koření a na závěr lžičku sladké papriky. Pozor, aby se paprika nespálila - zhořkla by. Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme kysané zelí, které můžeme předem lehce překrájet. Vaříme asi 15 minut.
Mezitím si tempeh nakrájíme na kostičky a na pánvičce orestujeme na zahřátém oleji. Vyndáme na papírovou utěrku a necháme okapat přebytečný tuk.
Do polévky přidáme smeranu, krátce povaříme, vložíme brambory a hrnec odstavíme z plotny.
V misce rozmícháme lžíci Hatcho Miso pasty s vodou a vlijeme do polévky, která se už nevaří. To proto, abychom zachovali maximum enzymů Misa.
Dochutíme solí, pepřem, dáme do talířů a posypeme kostičkami tempehu.
TIP:
Pokud by nějaký masožravý jedinec ohrnoval nos nad tempehem, nahraďte ho kvalitní klobásou.
Dobrou chuť!
Zelnačku s tempehem jsem ještě nezkoušel. Jelikož si občas maso dám, sám se nepovažuji za vegana, tak si ji dělám s domácí klobásou. Ale určitě vyzkouším. Vlastně mě to nikdy nenapadlo, že by to šlo. Ale to mám takhle u spousty věcí. Třeba donedávna jsem nevěděl, že zelený ječmen se dá pít i jinak než jako šťáva, než jsem objevil smoothie se zeleným ječmenem, které je naprosto geniální! :)
OdpovědětVymazatZdravím, to zní jako skvělý recept. Veganská zelňačka s tempehem je opravdu lákavá a zdravá alternativa. Doma vaříme jídla s tempehem, který chutná jak manželovi, tak i dětem. Veganská jídla se mi nejlíp vaří na titanové pánvi. Perfektně rozvádí teplo, a nic se na ní nepřichytne, ale hlavně je odolná a snadno se čistí. Jak nejraději připravujete tempeh vy?
OdpovědětVymazatDobrý den, ano, veganská zelňačka s tempehem je bezvadná volba, plná chuti a živin. Tempeh je velký zdroj bílkovin a hodí se do různých receptů. Pokud jde o přípravu tempehu, tak nejraději ho peču na titanové pánvi. Ta je opravdu skvělá, protože perfektně rozvádí teplo a nic se na ní nepřichytne, ale hlavně se snadno myje.
VymazatZdravím, veganská zelňačka s tempehem zní opravdu jako vítaná změna v mém jídelníčku. A co se týká titanového nádobí, tak mohu jen souhlasit. Bezvadně se v něm vaří a během chvilky je hotovo. Já jsem si ho koupila na zgastro.cz, a byla to podle mě nejlepší investice, kterou jsem za poslední dobu udělala.
VymazatDobrý den, ano, zelňačka s tempehem je bezvadná a plná chuti i živin. Co se týká titanového nádobí, musím s vámi souhlasit. Vaření v něm je opravdu hračka a jídlo je hotové během chvilky. Své titanové nádobí jsem si koupila už před nějakou dobou a už bych ho neměnila.
Vymazat